Z firemního odpadu vyrábí dekorace

04.04.2019

Mladá, nadšená slečna se rozhodla, že po sobě zanechá co možná nejmenší ekologickou stopu a minimum odpadu. Inspiruje firmy recyklovat a upcyklovat. Věra Hošková, zakladatelka projektu Redekorace, nám odpověděla na pár otázek.

Kde se vzal nápad recyklovat odpad?

Ono vlastně nejde tak úplně o recyklaci. Jde spíše o upcycling, tedy přepracování odpadu a nepotřebných věcí do nového designového výrobku. My se snažíme dělat výrobky zakázkově, nikoliv předměty do zásoby či na e-shop, které čekají na svého majitele. Vytváříte totiž další odpad z odpadu a to jde proti naší filozofii. Stejně tak ani nejsme schopni zbavit firmu jejich odpadu, to záleží už na jejich politice a jaký zvolí způsob hospodaření se zdroji. Recyklace oproti tomu znamená, že měníte strukturu samotného materiálu a z něj pak vyrobíte nový výrobek.

Nápad vyrábět redekorace vzešel jakousi genezí z mé praxe event manažera. Když jsem si uvědomila, kolik jsme za ty roky vytvořili na eventech odpadu, vytiskli printů, nechali vyrobit tisíce brandových předmětů či dekorací a rekvizit na míru, tak jsem se dost zastyděla. 

Říkala jsem si, že takové plýtvání jen pro prezentaci značky přece není udržitelné a nemělo by být ani společností kladně hodnoceno. 

Právě naopak. Standardem by mělo být, že neplýtváme zdroji a přemýšlíme nad nutností pořídit desítky nových předmětů. Dala jsem si proto za cíl pořádat eventy s co nejmenším množstvím odpadu.

Začala jsem prvně přetvářet rekvizity a dekorace již jednou vyrobené tak, aby opět byly schopny podtrhnout a sdělení eventu i brandu. Moje máma měla měla krejčovský salon, takže jsem po ní přirozeně zručná a myslím, že mám jakési estetické cítění :)

Nakonec se tento drobný upcycling posunul až k výrobě designových předmětů z odpadu, kdy se na výrobě podílí můj přítel, přirozeně moje máma a několik dalších místních řemeslníků.

Projekt vznikl teprve loni v létě, stále objevujeme a zkoumáme naše možnosti i možnosti získávání a práce s odpadním materiálem. Firmy také pochopitelně nemohou hospodařit s odpadem, jak se jim zachce, musí se řídit platnou legislativou, což je poměrně složitá záležitost, kterou stále vyvíjíme.


Co všechno lze recyklovat, jaký materiál, atd?

Pokud se tedy bavíme o tomto druhu upcyclingu, možnosti jsou neomezené. Záleží na vaší kreativitě :) My pracujeme vždy s takovým materiálem, který odpovídá požadovanému účelu či finálnímu výrobku, musí odpovídat i umístění, aby vše designově ladilo, aby vzniklý předmět nezapáchal nebo nebyl hygienicky závadný.      S tím souvisí důkladné čištění a opracování materiálu. Přirozeně vás hned napadne obalový materiál či odpad, který vznikne v běžné kanceláři - od PET lahví, lahví od čistících prostředků, platových folií, sáčků, bublinkových folií, výplní zásilek, starých CD, po kartony, plechovky, lahve od vína či jiných nápojů, apod. Využít lze i pneumatiky, staré oblečení a jiné textilie, pracovali jsme i se stavebním odpadem, jako betonová drenáž, elektrické kabely, cívky, kari sítě, potrubí, hadice, apod. Milujeme také cyklokomponenty. Ale umíme pracovat i se starým vybavením či nábytkem, který zrestaurujeme či mu tzv. ušijeme nový kabát. Zdroje jsou opravdu neomezené. 

Nejlepší odpad je ale ten, který vůbec nevznikne.

Snad všechno k běžné potřebě do kavárny, kanceláře, na eventy nebo do domácnosti. Když si to uvědomíte, tak při troše zručnosti a času byste vlastně nemusela nakupovat ve velkoobchodních řetězcích, ale využít současné zdroje. Každý jeden kus je pak unikátní umělecký předmět s vlastním příběhem. Oblíbená jsou svítidla, sedačkové sestavy, interiérové dekorace či úložné systémy.

Vyráběli jsme rekvizity a dekorace na firemní eventy pro CTP. Na akci Středověké slavnosti rytířů a řemesel jsme se opravdu vyřádili. Od středověkých her pro děti vyrobených ze starého nábytku, po prapory ze starých ubrusů, různé druhy ošatek, dekorací stage a stanů z jiných rekvizit. Hodně nás pak bavily dekorace na jiný event v nádherném areálu Nové Zbrojovky, kde šlo o svítidla a stropní instalace právě ze stavebního materiálu v kombinaci s PET. Část našich výrobků pak skončila v kancelářích CPI. Před Vánoci jsme na ulici Česká instalovali na stromy vánoční dekorace z PET lahví a plechovek. Trochu hrozilo, že to nepřežije bujaré oslavy, ale to se nakonec nestalo :) Pak jsou to desítky výrobků do různých domácností či malých kanceláří, od svítidel, úložných boxů, designových stolů, peřiňáků apod.Věřím, že se nám tento rok podaří naše rozjeté plány a naše výrobky budou zdobit nejeden event a dělat radost ne jedné kanceláři či kavárně :)


Nejnovější články 

ČSPÚ LIBLICE

28.04.2022

"Udržitelný rozvoj, digitalizace a robotizace - za vším je člověk"