Smart City Polygon je opět chytřejší

Smart City Polygon představuje technologie Smart city v praxi. V rámci jednoho areálu jsou instalovány ucelené systémy pro zvýšení bezpečnosti obyvatel, zlepšení ochrany majetku, "chytré parkování", zvýšení průjezdnosti lokalitou, bezpečnost chodců, ochranu životního prostředí, inteligentní řízení budov a další. V reálném prostředí jsou ihned k dispozici výstupy z celého systému umožňující následnou analýzu. Každá technologie řeší jeden segment života obyvatel města, teprve společně však vytvářejí skutečné Smart City.
Chytré technologie jdou rychle kupředu a krok s dobou drží i Smart City Polygon - kousek chytrého města na okraji Plzně. Od loňského otevření se v polygonu zlepšil inteligentní bezpečnostní systém, "chytřejší" jsou i kamery střežící objekt, nově energii vyrábějí fotovoltaické panely, svítí zde inteligentní stožár veřejného osvětlení a zalévání trávníku obstarává chytrý závlahový systém. "Držet krok s dobou je ve všech oblastech života stále obtížnější a nejprogresivnějším odvětvím jsou bezpochyby smart technologie. Proto nezahálíme ani my a snažíme se v našem polygonu ukazovat to nejnovější, co se mezi smart řešeními nabízí. Jsou tu k vidění praktické ukázky toho, jak mohou být chytré technologie užitečné, mohou ušetřit peníze i pracovní sílu," vysvětluje Zdeněk Židek, generální ředitel společnosti OMEXOM GA Energo, v jejímž areálu Smart City Polygon vznikl. "V našem polygonu se snažíme prakticky ukázat jak starostům obcí, tak široké veřejnosti, jak chytré technologie v praxi fungují, a vysvětlit, k čemu jsou užitečné," zve na prohlídku Pavel Němeček, projektový manažer Smart City Polygonu.
Tři typy fotovoltaické elektrárny

Novinkou, kterou se může Smart City Polygon pochlubit, jsou fotovoltaické elektrárny. Tři ukázkové typy slouží k různým účelům. První typ ohřívá teplou užitkovou vodu. Druhý typ je určen pro napájení klimatizačních jednotek a infrapanelu. Třetí typ je napojen přes bateriové uložiště a slouží pro vlastní spotřebu Smart City Polygonu.
Inteligentní veřejné osvětlení
Doslova horkou novinkou je stožár veřejného osvětlení. Jedná se o inteligentní LED osvětlení, které obsahuje: environmentální modul, bezpečnostní on-line kameru, wi-fI hotspot, dobíjecí stanici, informační panel i automatický řídicí systém.

Chytrý závlahový systém
Zamezit plýtvání s vodou a správně pečovat o rostliny. To zvládne chytrý zavlažovací systém, jenž je možné centrálně ovládat přes internet. Jeho instalace není náročná a je možné jej rozšiřovat postupně podle potřeby IoT (Internet of Things) = internet zařízení. Definice tohoto zařízení zní asi takto: "Označení pro síť fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovou konektivitou, která umožňuje těmto zařízením propojit se a vyměňovat si data". Ve Smart City polygonu je instalováno environmentální zařízení, které vyhodnocuje například informace o obsahu CO2 v ovzduší, teplotu, vlhkost vzduchu, osvit, UV index, prach v ovzduší, tlak, oxid siřičitý, oxid dusičný, přízemní ozon a rychlost větru.
Vylepšení stávajících technologií
Smart City Polygon při svém spuštění dis-ponoval inteligentním parkovacím systémem, který byl ovšem během roku rozšířen o kamerový systém. Lépe řešeno kamery zůstaly, ale díky softwaru bylo možné z obyčejných kamer udělat "chytré kamery". Díky tomu jsou monitorována jednotlivá parkovací místa, v reálném čase jsou dle zadání vyhodnocovány nežádoucí situace na parkovišti (opuštěné zavazadlo, nápadně se chovající subjekt apod.). Software je možné nainstalovat na běžné kamery s mini-málními náklady a infrastrukturou.
Ostrá verze bezpečnostního systému
Ještě před rokem hlídala objekt firmy bezpečnostní agentura pomocí svých pracov-níků. Dnes už se areál hlídá sám díky inteligentnímu bezpečnostnímu systému. Pracovník ostrahy sedí ve vzdáleném dohledovém centru a reaguje na situace, kdy systém zahlásí narušení objektu apod. Vše je zajištěno prostřednictvím techno-logie iVISEC, kamerového systému, perimetrického zabezpečovacího systému. Narušitele tak může překvapit například hlas pracovníka ostrahy z reproduktoru nebo dron, který mu začne kroužit nad hlavou.