Na otázky odpovídá Tewfik Sabongui, CEO Colliers International s. r. o.
Bezpečnost čerpacích stanic je pro údržbu nejvyšší prioritou
Požadavků na údržbu přichází v síti více než 300 čerpacích stanic MOL přibližně 10 tisíc ročně. Nejvyšší prioritou je však zajištění bezpečného provozu.
Povídali jsme si s Janem Pikousem, Maintenance managerem společnosti MOL Česká republika.
Nejvíce nebezpečné jsou pětileté zkoušky těsnosti
Palivová technologie má svá specifika a určité zóny, které jsou definovány jako prostředí s nebezpečím výbuchu. Společnosti, které servisují palivovou technologii a výdejní stojany, musí mít SCC certifikaci. Po plánování a před započetím prací vyhotovuje dodavatel písemné povolení k dané činnosti, které obsahuje, co se bude dělat a kdo bude úkon vykonávat. Tato evidence je důležitá proto, kdyby se cokoli stalo. Nejvíce nebezpečnou činností u palivové technologie jsou pětileté zkoušky těsnosti. To znamená, že jednou za pět let se musí všechny nádrže vyčistit a provést u nich tlaková zkouška.
"Stanice se musí uzavřít, 5-7 m je ochranné pásmo, kam nikdo nesmí, protože nádrže, které se odsají, se musí odvětrat, aby tam člověk mohl vlézt a mechanicky je vyčistit," vysvětluje Jan Pikous, Maintenance manager společnosti MOL Česká republika.
Měsíc před čištěním se snižuje zásoba paliva, aby nádrže obsahovaly maximálně 5000 litrů paliva. Potom se odsaje zbytek a probíhá odvětrávání a čištění, které se provádí mechanicky.
"Nádrž může být dvacetikubíková a je rozdělena na čtyři části. Jsou v ní buď čtyři separátní komory, nebo jsou propojované. Je to poměrně složité, a proto se dělá tzv. mapa čerpací stanice, kde je uvedeno, o jaké nádrže se jedná, jaké jsou v nich produkty a k jakým stojanům jsou vedeny... Bezpečnost je tady nejdůležitější. Vlastní zkoušky jsou vyžadovány vodním zákonem, protože je nádrž umístěna v zemi a obsahuje ropné nebo obecně nebezpečné látky. Předpisy jsou tak přísné, že když nádrž nepoužíváme, musíme ji zakonzervovat. Takže opět probíhají čištění, tlaková zkouška, konzervace a uzavření nádrže. Pokud již nádrž nebudeme vůbec využívat, pak taková nádrž musí být vyčištěna a vyjmuta ze země."
Na benzinové stanici se opravdu nesmí telefonovat?
"Ano. Je to kvůli statické elektřině, protože i firmy s certifikáty, které pracují s palivovou technologií, musí mít certifikované vybavení... Všechno je tak přísné proto, že obecně se ve světě stalo více případů vzniku mimořádných situací i kvůli telefonu. Statická elektřina se nashromáždí a dojde k v výbuchu."
Nejčastěji se řeší pistole utržené od stojanů či uražené stojany, které obvykle poškodí řidiči kamionů nebo autobusů.
"Z mého pohledu je činnost údržby jednou z nejkomplexnějších a nejnáročnějších činností v jakémkoli oboru. Řešíme vše od nejjednodušších oprav typu výměny zdroje světla po složité opravy palivové technologie, opravy gastro vybavení, opravy komunikací, poskytujeme podporu v majetkoprávních sporech, komunikujeme s úřady státní správy, zajišťujeme menší investiční akce atd. Myslím si, že bez nás by to v podstatě nešlo," uzavírá Jan Pikous.
Skupina MOL je vedoucí mezinárodní, integrovaná ropná a plynárenská společnost se sídlem v Maďarsku, s více než 75letou tradicí a dlouhodobě stabilními výsledky. Působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává téměř 28 000 lidí. Provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 1 900 čerpacích stanic v 12 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Akcie Skupiny MOL se obchodují na burze v Budapešti, Varšavě a v Lucembursku.
Do mezinárodní Skupiny MOL v České republice patří společnost MOL Česká republika. S více než 300 čerpacími stanicemi je MOL druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. První MOL čerpací stanice v České republice byla otevřena 5. května 2015 v Praze na Barrandově. Silnou pozici zastává MOL také v oblasti velkoobchodu, kde patří k vedoucím obchodním společnostem v oblasti distribuce a prodeje motorových paliv a maziv. Ambicí Skupiny MOL v ČR je stát se první volbou pro zákazníky.
Nejnovější články
Pokud se zajímáte o moderní technologie, inovace, výjimečná řešení a jste jejich příznivcem, tak je tento článek určený právě vám.
Na odpady bez chemie – enzym si s tím poradí
Čištění biologického odpadu pomocí enzymů je ekologické, a přesto účinné. Organický odpad je v podstatě směs komplexních produktů, které se obvykle musí rozložit na jednotlivé složky. Máme-li dost času, řeší tento proces příroda tím, že provádí nutnou hydrolýzu, což je rozkladná reakce za pomoci enzymů, které jsou odvozeny z mikroorganismů...